: Startside
: Om Oss
: Medlemsskap
: Opplæringskontoret
: Bli tømrer
: Forbrukersider
: Medlemsbedrifter
: Samarbeidspart.



: Kontakt oss
Tiden som tømrerlærling
 
Opplæring som lærling i bedrift er en viktig del av tømrerutdanningen.
Etter hovedmodellen er læretiden 2 år, og du får lønn i læreperioden.
Det er også mulig å gjennomgå opplæringen med 1 år i skole og 3 år i bedrift, eller alle 4 årene i bedrift.

Når du er tømrerlærling i godjent lærebedrift får du en egen instruktør som din personlige "læremester". Instruktøren har også spesielt ansvar for at du finner deg til rette blant kollegene på byggeplassen. Instruktøren velges ut blant de dyktigste fagarbeiderne, og er vant til å omgås unge mennesker.
 
Det skal opprettes en lærekontrakt, og det vil bli stilt krav til både lærebedriften og deg som lærling. Læreplanen er omfattende og krever at både lærling og bedrift tar oppgaven seriøst. Læretiden fullføres med en praktisk svenneprøve.
 
De fleste bedrifter er tilsluttet et opplæringskontor som påser at opplæringen gjennomføres i samsvar med læreplanene.


Byggenæringen trenger dyktige og godt kvalifiserte tømrere. Det er derfor i alles interesse at du som lærling får så god opplæring som det er mulig å gi deg.
Kontakt:

Trondhjems Byggmesterlaug
Kvenildmyra 5
7072 Heimdal


Tlf:
Faks:

72 89 58 80
72 89 58 81
 
 
 
Copyright © Aktiweb AS